Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety, za które w dużym stopniu odpowiadają hormony, zwłaszcza estrogeny i progesteron. Zmienia się nie tylko wygląd ciała, ale i nastrój, smak, może pojawić się nadwrażliwość na niektóre zapachy. Już od pierwszych dni od poczęcia, organizm przygotowuje się do wydania na świat nowego życia.

I trymestr ciąży – do końca 12 tygodnia

Od momentu zapłodnienia układ hormonalny tworzy odpowiednie warunki do zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Gdy do tego dojdzie, organizm zaczyna wydzielać hormon HCG, czyli gonadotropinę kosmówkową, który dba o prawidłowy przebieg ciąży. Wzmożona praca układu hormonalnego powoduje, że już we wczesnej ciąży, czyli ok. 3-4 tygodnia kobieta może zacząć odczuwać skutki ich pracy. Warto stale monitorować, co się dzieje z ciałem w trzecim tygodniu ciąży.

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta najczęściej odczuwa nudności i wymiotuje, bywa senna i dużo śpi (także w ciągu dnia), a niekiedy pojawia się charakterystyczna huśtawka nastrojów. W pierwszych tygodniach od poczęcia piersi zaczynają być wrażliwe na dotyk i lekko napięte, może wystąpić nadmierna łamliwość paznokci lub problemy z cerą, np. wypryski. Obecność w moczu hormonu HCG powoduje, że „test ciążowy pokazuje wynik pozytywny.

II trymestr ciąży – 13-26 tydzień

Koniec pierwszego trymestru to czas, gdy organizm kobiety zaczyna się nieco uspokajać. Brzuch nadal jest mały, ale macica wciąż rośnie, dlatego przesuwa się lekko ku górze, uciskając jelita i żołądek, co często powoduje nieprzyjemną zgagę. W drugim trymestrze problemy z nudnościami czy nadmierną sennością zwykle ustają, jednak ze sprawą rozluźniającego działania progesteronu, drogi moczowe mogą się rozszerzać, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Pod koniec II trymestru krew ma tendencję do zastoju w do zastoju, dlatego ręce lub nogi zwykle puchną i są obolałe. Na brzuchu, pośladkach oraz udach mogą pojawiać się rozstępy, a stale powiększający się brzuch wymusza chodzenie z lekko odchylonymi plecami.

III trymestr ciąży – 27-40 tydzień

Im bliżej porodu, tym nieprzyjemne dolegliwości, jak: spuchnięte nogi, wrażliwe i obrzmiałe piersi, nasilają się. Skóra na biuście jest mocno opięta i widać na niej siateczkę żył. Około 30. tygodnia ciąży brzuch coraz bardziej może utrudniać codzienne swobodne funkcjonowanie oraz staje się twardy i napięty, co świadczy o tym, że macica ćwiczy skurcze, które pomogą dziecku przyjść na świat. Pod koniec ciąży piersi kobiety zaczynają wytwarzać siarę – żółtą wydzielinę, która przypomina mleko matki. Jest to znak, że ciało kobiety jest w pełni gotowe na karmienie dziecka. Na około 2-3 tygodnie przed porodem brzuch matki znacznie obniża się i wyraźniej odstaje od reszty ciała. Obniżenie się brzucha ułatwia kobiecie swobodne oddychanie, ale niestety powoduje również silny nacisk na pęcherz moczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *